Yritysten kasvuodotukset ovat nostaneet päätään erityisesti Etelä-Pohjanmaalla

30.01.2026
Tomi Salminen, viestintä- ja markkinointikoordinaattori, Etelä-Pohjanmaan kauppakamari

Yritysten kasvuodotukset ovat nostaneet päätään erityisesti Etelä-Pohjanmaalla

Kauppakamarien tammikuun talouskyselyn ja Keskuskauppakamarin talouskatsauksen mukaan yritysten odotukset tulevasta kasvusta vahvistuivat syksystä erityisesti liikevaihdon, tilauskantojen ja viennin osalta. Lähes 85 prosenttia vastaajista odottaa liikevaihtonsa pysyvän ennallaan tai kasvavan. Tilauskantojen ja kannattavuuden kehityksen osalta odotukset seuraavan puolen vuoden jaksolle olivat mittaushistorian myönteisimmät. Erityisen myönteisiä arvioita antoivat teollisuusalan yritykset.

Positiiviset odotukset korostuvat Etelä-Pohjanmaalla, sillä näkymät liikevaihdon kasvusta ovat maakunnassa valtakunnallisiakin tuloksiakin paremmat. Enemmistö eteläpohjalaisvastaajista (45,9 %) odottaa liikevaihtonsa kasvavan seuraavan puolen vuoden ajanjaksolla, kun kaikkien kauppakamarien yhteenlasketuissa tuloksissa kasvua odottaa reilu kolmannes. Liikevaihdon supistumista Etelä-Pohjanmaalla odotti vain noin 13 %.

Tilauskantaodotukset maakunnassa ovat myös parantuneet syksystä, ja vastaajien aiempi hajonta on painottunut nyt selvästi positiiviseen. Tilauskannan kasvua odottavien yritysten vastaajamäärä oli kasvanut syksyn 25 prosentista 37,7 prosenttiin. Kannan pienenemistä odottavien yritysten määrä oli niin ikään laskenut syksyn 21,7 prosentista 13,1 prosenttiin.

Jäsenyrityksemme Easy Palvelut Oy:n Tommi Mäki mainitsee vuoden lähteneen heillä vahvasti liikkeelle. Optimismia on ilmoilla, sillä uusia asiakkuuksia on saatu solmittua sekä uutta henkilöstöä rekrytoitua. Kiinteistöhuoltoalalla pitkäaikaiset sopimukset tuovat pysyvää kauppaa vuosiksi, jolloin lähitulevaisuudelta on helppo odottaa vakautta.

Kasvuodotukset ennustavat myös hyvää alueen houkuttelevuudelle osaajien näkökulmasta. Vaikka reilu puolet kyselyn vastaajista odottaa työntekijämääränsä pysyvän samana seuraavan puolen vuoden ajanjaksolla, määrän kasvua odottaa peräti 34,4 % vastaajista ja vähentymistä tai merkittävää vähentymistä odottaa selkeänä vähemmistönä kymmenys vastaajista. Tämä on suuri muutos syksyn kyselytuloksiin verrattuna, jossa määrän kasvua odotti vain viidesosa eteläpohjalaisvastaajista ja neljännes vastaajista suhtautui pessimistisesti odottaen vähentymistä tai merkittävää vähentymistä.

Toimintaympäristössä ei ole talouskyselyn mukaan vielä nähty merkittäviä muutoksia ja riittämätön kysyntä säilyy kyselyssä yhä yrityksien suurimpana rajoittavana tekijänä (49,2 %). ”Vaikka heikko kysyntä vaivaa edelleen yrityksiä, kertoo suhdanteen paranemisesta se, että kannattavuuden kehitystä koskevat odotukset eivät ole olleet näin myönteisiä vielä kertaakaan maaliskuusta 2022 alkaneen mittaushistorian aikana”, mainitsee Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Kokonaiskuvassa näyttää siis siltä, että yritykset ovat tarttuneet härkää sarvista, tehneet tarvittavia toimenpiteitä pitkään vallinneesta suhdannematelusta huolimatta ja ovat valmistautuneet kasvuun – ja se on kannattanut.

Kauppakamarien talouskysely tehtiin 8.-12.1.2026 ja siihen vastasi 1717 eri kokoista yritystä eri toimialoilta ympäri Suomen. Kyselyn aineisto on kerätty sähköpostitse kauppakamarien jäsenyrityksiltä ja siihen on voinut vastata vain yhden kerran jäsenyritystä kohden. Vastaajayrityksiä Etelä-Pohjanmaalla oli 61.

Tomi Salminen

viestintä- ja markkinointikoordinaattori

+358 40 680 7970