Kauppakamarin pääomasijoitusinfo ja venture capital -käsikirjan julkistaminen (maksuton) | striimi
Ilmoittaudu täällä
Aika:
8.2.2021 klo 13:00 - 14:30
Paikka:
Omalta koneelta
Ilmoittaudu viimeistään 7.2.2021
Venture capital -sijoituksien määrä suomalaisiin startup-yrityksiin kasvoi koko 2010-luvun ajan ja sama trendi on jatkunut vahvana vuonna 2020. Yhä useampi suomalainen startup-yritys on viime vuosina toteuttanut rahoituskierroksia, ja sen myötä venture capital-sijoituksien yhteydessä solmittavat sopimukset vaikuttavat niiden arkeen ja toimintaan.
Tule kuulemaan Helsingin seudun kauppakamarin tilaisuuteen VC-rahoituskierroksen järjestämisestä niin yrityksen kuin sijoittajan näkökulmasta. Kuulet myös pääomasijoitusalan trendeistä ja mistä löytyy pääomasijoittajia. Tilaisuudessa esitellään myös Jonathan Andersinin kirja VC-sijoittamisesta.
”Kirja on ehdottomasti hyödyllistä luettavaa kaikille VC-sijoituksia suomalaisiin startup-yrityksiin hakeville yrittäjille, niihin pääomasijoituksia tekeville VC-sijoittajille sekä näitä osapuolia sopimusasioissa neuvoville asiantuntijoille.” – Markku Maula, pääomasijoitustoiminnan professori, Aalto-yliopisto
Aikataulu:
13.00 Tilaisuuden avaus
Marko Silen, johtaja, Helsingin seudun kauppakamari
13.05 Rahoituskierroksen järjestäminen startup-yritykseen Venture Capital-sijoitukset – käsikirja rahoituskierroksille Jonathan Andersin, Counsel, Asianajotoimisto DLA Piper Finland Oy
13.50 Rahoituskierros pääomasijoittajan näkökulmasta
Jakob Storå, Founding Partner, Superhero Capital
14.15 Pääomasijoitusalan trendit/ Pääomasijoitusalan markkinakatsaus ja mistä löytyy pääomasijoittajatToimitusjohtaja Pia Santavirta, Pääomasijoittajat ry.
14.30 Tilaisuus ja striimi päättyvät